Львівщина відзначає 75-ті роковини початку примусової депортації українців у 1944 – 1951 роках

Львівщина відзначає 75-ті роковини початку примусової депортації українців у 1944 – 1951 роках

08.09.2019

Сьогодні, 8 вересня, на державному рівні розпочинається відзначення 75-х роковин початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 роках.

Відтак у Львові на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку священнослужителі провели чин екуменічної панахиди за примусово депортованими українцями, а присутні взяли участь у громадському віче.

Як наголосив у своєму слові голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, більшовицький режим має на своєму рахунку чимало злочинів проти української спільноти. «У п’ятірку таких, поруч з геноцидами у вигляді Голодоморів і жахіть Другої світової, точно входить «взаємний обмін населенням», про який влада СРСР, не криючись, підписала угоду з Польським комітетом національного визволення. Бо західний кордон СРСР був визначений без врахування етнічного розселення українців та поляків

І хоча третій абзац угоди передбачав , що переселенню підлягають лише ті, хто виявили своє бажання евакуюватися, на практиці мало місце зовсім інше.

Близько 700 тисяч українців були примусово виселені з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини та Західної Бойківщини у 1944–1951 роках.

Це були величезні масштаби навіть для армійської операції, на що зважилися обидва уряди у 1945-1946 роках, після того, як з’ясували по релігійній ознаці кого відносити до українців а кого до поляків.

«Добровільне переселення» з «рівноцінним відшкодуванням майна» обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі.

Сьогодні шануємо пам’ять усіх тих, хто загинули під час заходів репресій та пацифікації.

Дякую Верховній Раді України 8 скликання, яка встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках.

Слава Україні!», - сказав Олександр Ганущин.

Додамо, що з нагоди цієї дати планом заходів, які відбуватимуться на Львівщині та триватимуть до 6 жовтня, передбачено проведення меморіальних заходів, тематичних наукових конференцій, виставок, презентацію кінофільму.

Довідково:

У 2019 році виповнюється 75 років від початку депортації з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках українців – автохтонних мешканців цих регіонів. 

Сотні тисяч українців було депортовано у примусовому, позасудовому порядку. Загалом, за офіційними даними у 1944-1946 роках.

У 1947 році залишки українського населення, біля 150 тис. осіб, з історичних українських земель у складі Польщі в рамках Акції “Вісла” було депортовано на північ та північний захід Польщі.  

У наступні роки (до 1951-го) до УРСР з території Польщі було переселено ще близько 50 тисяч осіб.

Депортація супроводжувалася терором, репресіями, конфіскацією майна, встановленням режиму спецпоселень для депортованих українців, обмеженням їх політичних, соціальних, економічних і культурних прав. Тотальне виселення корінних українців зі споконвічних теренів за етнічною ознакою було ретельно сплановане і брутально здійснене комуністичними режимами Польщі та СРСР. Виселені з території Польщі українці знайшли свою другу домівку в різних регіонах України від Галичини до Причорномор’я, Слобожанщини та Донеччини.