Обласна рада порушила питання підвищення рівня пенсійного та соціального забезпечення чорнобильців

Обласна рада порушила питання підвищення рівня пенсійного та соціального забезпечення чорнобильців

27.04.2021

Львівська обласна рада сьогодні, 27 квітня, звернулася до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо підвищення рівня пенсійного та соціального забезпечення учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Депутати звертають увагу центральних органів влади на те, що внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС – однієї з найбільших техногенних катастроф в історії людства – постраждали мільйони українців та тисячі населених пунктів.

«Тоді, у 1986 році, спільна героїчна праця тисяч людей різних професій – енергетиків, будівельників, військових, медиків, пожежників, інженерів та науковців – зупинила апокаліптичне поширення радіоактивних речовин із зруйнованого реактора 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС. І врятувала пів Європи від ядерного лиха.

Вшанування подвигу ліквідаторів найбільш масштабної техногенної катастрофи є перш за все обов’язком держави. Так само, як і турбота про мільйони потерпілих, які втратили здоров’я, житло, стабільне життя. На жаль, Уряд з 2015 року не виконує своїх зобов’язань щодо забезпечення соціально-економічними та медичними гарантіями потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС.

Основною проблемою стала нестача коштів на реалізацію соціальних зобов’язань. У державному бюджеті на 2021 рік видатки для соціального захисту 2,5 млн громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, було збільшено на 592 млн гривень. На перший погляд, чимало, але, якщо проаналізувати потребу, стає зрозуміло, що це мізерна сума, з огляду на кількість нерозв’язаних проблем у цій сфері.

Зрозуміло, що держава мала б повноцінно підтримати цю категорію громадян України, зрештою саме така логіка закладалася в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ухвалений у 1991 році.

Натомість у порівнянні з 2020 роком збільшено кошти лише на дві програми: щодо безоплатного харчування дітей і санаторно-курортного лікування для громадян з інвалідністю І групи. Натомість зовсім не виділено кошти на програми лікування, санаторно-курортної реабілітації для осіб з інвалідністю ІІ групи, на продукти харчування, перерахунок пенсій, виконання судових рішень.

Громадські організації чорнобильців уже не перший рік порушують питання про незадовільний рівень забезпечення безоплатними ліками й житлом, відсутність оптимальної та прозорої системи організації оздоровлення і недостатній рівень медико-санітарного забезпечення. Практично жодна з бюджетних чорнобильських програм не виконується.

Украй незадовільна ситуація і з виплатою компенсації сім’ям із дітьми та організацією безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З огляду на те, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є одним із головних пріоритетів державної політики України, у Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування відбулися слухання на тему «35-ті роковини Чорнобильської катастрофи: проблеми та перспективи розвитку зони відчуження», під час яких учасники парламентських слухань рекомендували Кабміну цілий комплекс заходів. На базі Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів планується провести слухання, аби обговорити проблемні питання і віднайти шляхи їх вирішення.

Питання соціального захисту учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих – маркер для влади. І обов’язок держави – захищати конституційні права тих, хто ризикував власним життям та здоров’ям задля неї.

Ми, депутати Львівської обласної ради, вимушені належно відреагувати на зволікання нашої законодавчої і виконавчої гілок влади. Закликаємо Верховну Раду України, Кабінет Міністрів України відновити всі пільги, а також забезпечити підвищення рівня пенсійного та соціального забезпечення учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС:

- відшкодування коштів за високовартісні операції та лікування;

- відновлення комплексного медико-санітарного забезпечення та лікування онкохворих;

- збільшення щорічної допомоги на оздоровлення;

- підвищення пенсій людям з інвалідністю, встановлення якої пов’язано з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС;

- збільшення розміру грошової компенсації вартості продуктів», - йдеться в тексті звернення.